W dniu 29 sierpnia 2014r. odbyło się spotkanie Pomorskiego Forum Rozwiązywania Problemów Uzależnień pt. PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z ZAPOBIEGANIEM NARKOMANII NA POZIOMIE GMINY I POWIATU

Zaproszonym ekspertem był pan Artur Malczewski, kierownik Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. W Krajowym Biurze ds. Przeciwdziałania Narkomanii pracuje od 1999 roku, zajmując się danymi z obszaru redukcji podaży na narkotyki oraz wskaźnikiem zgonów z powodu narkotyków. Ponadto jest odpowiedzialny za monitorowanie działań z zakresu redukcji szkód. Jest osobą bardzo zaangażowaną w rozwój monitorowania na poziomie wojewódzkim i lokalnym oraz ewaluację strategii narkotykowych. Bierze udział w licznych projektach międzynarodowych, jest także autorem ponad 50 publikacji dotyczących problemu narkotyków i narkomanii w języku polskim i angielskim.

Główną konkluzją spotkania było stwierdzenie, że aby właściwie planować interwencje w danym obszarze, najpierw trzeba dobrze zrozumieć zachodzące tam zmiany. Podział na „nowe” i „stare” narkotyki zaczyna się zacierać.

Czy wiecie Państwo...
- że nagły wzrost zużycia energii elektrycznej może być sygnałem, że w tym miejscu działa hodowla marihuany?
- czym różnią się opiaty od opioidów?
- w Europie na 1,3 mln problemowych użytkowników opiatów 734 tys. osób jest objętych leczeniem metadonowym. W Polsce ten odsetek jest ciągle niewystarczający.
- na terenie Europy środkowej dominującym narkotykiem z grupy stymulantów jest amfetamina.
- lista rekomendowanych programów profilaktycznych jest dostępna na stronach Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Programy są podzielone na 3 poziomy: obiecujący, dobra praktyka i program modelowy.

Te informacje i odpowiedzi na inne pytania są dostępne na Forum.
Zapraszamy na nasze spotkania.

2014.08.29_Pomorskie Forum Rozwiązywania Problemów Uzależnień_spotkanie sierpień 2014_foto