Za nami kolejne spotkanie Forum Oświaty Samorządowej WP przy FRDL OR w Gdańsku, poświęcone zmianom w obliczaniu pomocy de minimis dla pracodawców zatrudniających osoby młodociane.

Zaproszonym ekspertem była pani Renata Radziejewska, związana na co dzień z Departamentem Monitorowania Pomocy Publicznej UOKiK.

Każdy, kto zajmuje się zagadnieniami pomocy publicznej dla pracodawców, zatrudniających osoby młodociane, powinien posiłkować się następującymi przepisami:
1. Rozporządzenie Komisji Europejskiej (UE) Nr 1407/2013
2. Rozporządzenie Komisji Europejskiej (UE) Nr 1408/2013
3. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, ze zm.)
4. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, ze zm.),
5. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2013 r., poz. 674, ze zm.)

Większość spotkania była poświęcona przykładom praktycznym, poniżej przykłady zadań, z którymi zmierzyli się członkowie Forum:

Zadanie 1
W praktyce udzielania przez gminę pomocy de minimis pracodawcom zatrudniającym osoby młodociane występują przypadki, gdy organ udzielający pomocy nie może przekazać dotacji w kwocie, jaką obliczył z następujących przyczyn:
– udzielenie pomocy de minimis w ustalonej kwocie spowoduje przekroczenie dopuszczalnej kwoty pomocy określonej przez przepisy krajowe,
– udzielenie pomocy de minimis w ustalonej kwocie spowoduje przekroczenie dopuszczalnej kwoty pomocy określonej przez przepisy unijne,
– udzielenie pomocy de minimis w ustalonej kwocie spowoduje przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy.
Podaj przepisy, którymi uzasadnisz wydaną przez siebie decyzję.

Zadanie 2
Przedsiębiorstwo „X” zatrudniło osobę młodocianą na okres 36 miesięcy.
Po zakończeniu nauki i zdaniu egzaminu przez zatrudnionego, pracodawca (mały przedsiębiorca) złożył w gminie wniosek o zwrot kosztów poniesionych w związku z kształceniem osoby młodocianej. Z informacji dołączonych do wniosku wynika, że otrzymał już refundację wynagrodzeń tej osoby w kwocie 2.018 zł, a koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą poniesione przez pracodawcę wynoszą 17.701 zł.
Ustal wartość pomocy de minimis, jakiej wnioskodawcy może udzielić gmina.

2014.08.22_Spotkanie Forum Oświaty sierpień 2014_foto