Niecały miesiąc temu pisaliśmy o planowanych przez FRDL debatach eksperckich dotyczących barier i szans rozwojowych regionów. Przedstawiamy podsumowanie przeprowadzonych w Warszawie rozmów.


Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, w partnerstwie z organizacjami samorządowymi: Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz Związkiem Powiatów Polskich, na zlecenie Ministerstwa Rozwoju realizuje analizę uwarunkowań wdrażania usług publicznych świadczonych w ramach zadań własnych przez samorząd gminny i powiatowy.


Opracowania przygotowane zostały przez uznanych specjalistów, a ich wyniki zostały zaprezentowane podczas trzech, tematycznych debat eksperckich. Debaty zrealizowane zostały w partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej oraz Związkiem Powiatów Polskich, na zlecenie Ministerstwa Rozwoju.


DEBATA I


Pierwsza debata dotyczyła zintegrowanego zarządzania strategicznego  w  JST na rzecz poprawy jakości życia i rozwoju społeczno-gospodarczego (4 listopada 2016 roku). Punktem wyjściowym do dyskusji podczas debaty były analizy sektorowe prezentowane przez ekspertów nt. funkcjonowania administracji (usługi administracyjne i partycypacja publiczna) oraz planowanie finansowe i inwestycyjne w zakresie realizacji usług publicznych.


DEBATA II


Podczas drugiej debaty,  w dniu 7 listopada 2016 roku, eksperci wraz z przedstawicielami samorządów dyskutowali na temat gospodarki komunalnej, mieszkalnictwa, ochrony środowiska a podnoszenie jakości życia mieszkańców oraz transportu publicznego i komunikacji cyfrowej – dobrych praktyk wspierających  rozwój. Dyskusja toczyła się wokół analiz sektorowych zaprezentowanych przez ekspertów.


DEBATA III


W dniu 9 listopada 2016 r. w siedzibie FRDL odbyła się III debata, podczas której eksperci wraz z przedstawicielami samorządów dyskutowali na temat polityki społecznej  JST i edukacji  (w tym pomocy społecznej, ochrony i profilaktyki zdrowia, pomocy rodzinie, zatrudnienia, wyrównywaniu szans, integracji społecznej, polityki kulturalnej itp.). Dyskusję zainicjowały analizy sektorowe zaprezentowane przez ekspertów.


Podsumowaniem analiz eksperckich i debat będzie raport zbiorczy zawierający:




  • katalog barier i szans wpływających na jakość świadczonych usług publicznych przez JST,

  • identyfikację barier i potencjałów rozwojowych samorządu terytorialnego.,

  • rekomendację działań, których podjęcie przyczyni się do wzrostu lokalnie określonej jakości życia.


Raport będzie przekazany do Departamentu Strategii Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju i zostanie wykorzystany do operacjonalizacji wybranych celów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.


Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.