Ranking rozwoju gmin i miast
Zapraszamy do zapoznania się z opracowanym pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej Rankingiem Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Ranking ten ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.
Ranking, uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.
Laureatami tegorocznej edycji rankingu został Kleszczów (woj. łódzkie), natomiast z województwa pomorskiego najwyżej uplasował się Pruszcz Gdański (wśród gmin miejskich). Pełen ranking dostępny na stronie internetowej. Polecamy także Państwa uwadze wywiad z autorem badań, który opowiada, co decyduje o rozwoju jednostek samorządu terytorialnego.