Ponad 5 mln zł do wykorzystania w Gdyńskim Budżecie Obywatelskim
Mieszkańcy Gdyni mają aż 5 310 198 zł do wykorzystania w Gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Od 17 marca można składać swoje projekty, a ostateczny termin mija z dniem 14 kwietnia.
Środki Budżetu Obywatelskiego 2017 mogą być przeznaczone na projekty znajdujące się w kompetencji gminy dotyczące:
1. ładu przestrzennego w zakresie estetyzacji otoczenia
2. rekreacji
3. zmian organizacji ruchu na drogach gminnych i wewnętrznych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pieszych, osób niepełnosprawnych, seniorów, rowerzystów i innych uczestników ruchu z ograniczeniem mobilności i komunikacji
4. działań inwestycyjnych i remontowych w przestrzeni publicznej z wyłączeniem budynków.
Każde z planowanych przedsięwzięć musi spełniać warunek ogólnodostępności, a wartość jednego projektu nie może przekroczyć środków BO przeznaczonych na dzielnicę, której on dotyczy. Co ważne - nie można zgłaszać ani projektów zakładających wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej, ani sprzecznych z działaniami finansowanymi z budżetu miasta w poprzednich latach.
Między 20 a 31 marca w gdyńskich dzielnicach odbywać się będą spotkania informacyjne z mieszkańcami dotyczące Budżetu Obywatelskiego, ale też potrzeb i priorytetów danej dzielnicy. Gospodarzami będą rady dzielnic, wsparcia merytorycznego udzielą pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych, komórek organizacyjnych Urzędu Miasta i jednostek miasta Gdyni.
Między 25 marca a 8 kwietnia 2017 odbędą się maratony pisania wniosków. W ich trakcie pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych oraz jednostek Urzędu Miasta będą pomagali w prawidłowym wypełnieniu zgłoszenia projektu, który miałby zostać zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Szczegółowy harmonogram zarówno spotkań w dzielnicach, jak i maratonów pisania wniosków, dostępny będzie od 6 marca na stronie internetowej bo.gdynia.pl.
Kampania edukacyjno-informacyjna trwać będzie także w trakcie głosowania. Do jej przeprowadzenia zobowiązane są gdyńskie szkoły oraz przedszkola. Idea oraz zasady Budżetu Obywatelskiego mają zostać przybliżone i uczniom, i ich rodzicom.
Jednostki miejskie nie mogą jednak promować konkretnych projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Jeśli któraś z nich będzie promować wybrany projekt lub promocję umożliwiać, jeśli zorganizuje głosowanie na wybrany projekt lub będzie takie głosowanie wspierać projekt zostanie zdyskwalifikowany i nie będzie mógł zostać skierowany do realizacji. Decyzję podejmie prezydent Gdyni.
Wybór projektów do realizacji odbywać się będzie w dniach 18 września – 2 października za pośrednictwem strony internetowej bo.gdynia.pl. Natomiast wyniki głosowania na Budżet Obywatelski oraz „Przyjazną Dzielnicę” zostaną ogłoszone do 6 października.
Źródło: www.bo.gdynia.pl