W dniu 30 czerwca 2014 r. , w gościnnych progach Hotelu SCANDIC Gdańsk, odbyło się kolejne spotkanie Pomorskiego Forum Rozwoju JST przy FRDL OR w Gdańsku. Tematem wiodącym spotkania był PROW 2014 – 2020 jako szansa na rozwój obszarów wiejskich. Gościem i opiekunem merytorycznym spotkania była pani Katarzyna Jasińska, związana na co dzień z Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Spotkanie w sposób naturalny podzieliło się na dwie części. W pierwszej zastanawiano się nad porównaniem JST do firmy ( planowanie strategiczne, długofalowa wizja i umiejętność zarządzania). Nawet zysk, jako główny cel funkcjonowania przedsiębiorstwa, nie pozostaje w sprzeczności z formułą JST. Tu głównym zyskiem, wypracowanym przez „firmę” jest jakość życia mieszkańców, mierzona i we wskaźnikach „twardych” (drogi, infrastruktura), jak i „miękkich” (poziom zadowolenia z życia).

W ramach Pomorskiego Forum Rozwoju JST staramy się dostrzec szereg możliwości do wykorzystania przez małe i większe JST, a także dzielimy się doświadczeniami lokalnymi. Tu przykładem dobrych praktyk jest Gmina Brusy, gdzie udało się efektywnie zreorganizować funkcjonowanie ośrodka zdrowia, wypromować produkty lokalne i – niejako przy okazji remontu budynku Urzędu Miejskiego – zbadać zjawisko funkcjonowania „urzędu otwartego” – dosłownie i w przenośni. Podczas przebudowy budynku, Urząd funkcjonował w pomieszczeniach czasowo wypożyczonych, pracując w zasadzie na jednej, dużej, niczym nie dzielonej przestrzeni. Z perspektywy widać, ze w niczym nie pogorszyło to jakości obsługi klienta i miało bardzo pozytywny wpływ na integrację i poprawę jakości komunikacji w zespole.

Następnie omówiono poszczególne działania opisane w PROW, analizując szanse JST na dofinansowanie w  konkretnych obszarach. W odróżnieniu od innych programów, uszczegóławianych poprzez rozporządzenia, PROW jest bardzo szczegółowy na poziomie samego programu. Jednocześnie nowy RPO nie stwarza wielu możliwości dla obszarów wiejskich, czyli należy skoncentrować się na PROW.

A oto kilka przykładów poruszanych „gorących” kwestii:

  • Toczą się prace nad wyznaczeniem nowych obszarów ONW- tym razem wg tzw. kryteriów biofizycznych (jakość gleby, warunki klimatyczne itp.). Nowa definicja obszarów ONW będzie obowiązywać od 2016 roku . Czy istnieje zagrożenie utraty dopłat na terenach dotychczas nimi objętymi?

  • Dlaczego w całym kraju Lokalne Grupy Działania i Lokalne Grupy Rybackie są traktowane jako jedność, a w pomorskim jako byty odrębne?

  • Jak w nowym PROW będziemy rozliczać podatek VAT?

  • Jak uniknąć utraty dofinansowania z tytułu błędnego określenia firm powiązanych?

  • Dlaczego większość samorządów nie korzysta z możliwości finansowania inwestycji z różnych źródeł jednocześnie (np. linie inwestycyjne i PFRON)?


 

Następne spotkanie Forum Rozwoju jest planowane 9 września i będzie poświęcone zamówieniom publicznym w kontekście realizacji i zamykania inwestycji, a także planowaniu nowych kontraktów.