W dniach 11-14 września oraz 9-12 października członkowie forów sekretarzy samorządów i skarbników brali udział w studyjnym wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Frekwencja dopisała w obu forach. Czterodniowy pobyt obejmował bliższe zapoznanie się z historią oraz topografia miasta, będącego sercem Europy, instytucji i władz europejskich, wizytę w Parlamentarium, Parlamencie Europejskim oraz spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Pomorskie w Unii.

Grupy Forowiczów z Polski gościł Europoseł Jarosław Wałęsa, z którym członkowie wyjazdu spotkali się w Europarlamencie. Odwiedziny obejmowały wizytę w sali plenarnej, znanej doskonale wszystkim z telewizyjnych kadrów, oprowadzenie gości po przestronnych korytarzach i w końcu spotkanie w audytorium, gdzie głos zabrał europoseł. Opowiadał zasadniczo o charakterze pracy eurodeputowanego, potrzebnych do tego kompetencjach, takich jak chociażby elementarna znajomość języka angielskiego. Przedstawił słuchaczom swój osobisty kodeks, rzetelność i uczciwość w wypełnianiu mandatu. Opowiadał o strukturze oraz funkcjonowaniu parlamentu, ideach oraz roli Polski w Unii. Mówił o swojej pracy chociażby w komisji ds. rybołówstwa, gdzie jest jedynym polskim reprezentantem, negocjacjach pomiędzy Unią Europejską a Japonią czy Stanami Zjednoczonymi, w których bierze czynny udział. Padło kilka pytań, między innymi o ideę wspólnej armii unii europejskiej, przyszłości polskich emerytur, po ewentualnym wejściu do strefy euro, o różnice pomiędzy parlamentem europejskim a naszym parlamentem, w oparciu o doświadczenia z obu kadencji posła. Był czas na pamiątkowe zdjęcia oraz osobistą rozmowę.

Następnie członkowie forów mogli wysłuchać wystąpienia przedstawicieli Stowarzyszenia Pomorskie w Unii, które współpracuje z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Panią Kariną Rembiewską oraz Panem Jakubem Ciołkiem. Zasadniczo opowiadali o swojej pracy, czyli budowaniem relacji z instytucjami europejskimi, reprezentowanie partykularnych interesów miast, gmin i powiatów Województwa Pomorskiego w Unii Europejskiej.

W kolejnych częściach wizyty studyjnej, forowicze mieli okazję bliżej przyjrzeć się historii Europy jak i Unii Europejskiej w Parlementarium. Prześledzić losy poszczególnych państw, w tym Polski, na tle historii.

Wizyty studyjne przyniosły wielki owoc w postaci bezcennego doświadczenia, członkowie forów stale podpatrywali różne ciekawe lokalne rozwiązania i pomysły, które warto może zaszczepić w swoich gminach, powiatach. Mamy nadzieje że stale trwająca analiza porównawcza zmieni na lepsze oblicze pomorskiej samorządności, zmotywuje do działania, przyniesie wymierne rezultaty a zdobyta wiedza przyczyni się do budowy lepszych wzorców. Spotkania należy uznać za bardzo wartościowe, a same wizyty za bardzo udane.

bruksela