W dniach 26-28 maja 2017 roku na Targu Węglowym w Gdańsku odbędą się obchody Święta Gdańska. Fundacja Gdańska, operator wydarzenia zaproponowała, aby gdańskie NGO-sy również zaprezentowały się podczas tej imprezy, przeznaczając na ten cel namiot o pow. 200 m2 (20mx10m).


Organizacją namiotu targowego zajmuje się Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych (www.grop.pl) oraz Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych Fundacja RC (fundacjarc.org.pl). Wspólnie wypełnijmy namiot ciekawymi inicjatywami pozarządowymi! Na wypełnione formularze zgłoszeniowe czekamy do 18 kwietnia 2017 roku pod adresem: sekretariat@grop.pl

Nasz wspólny cel:
Promocja organizacji pozarządowych, ekonomii społecznej, aktywności społecznej, budowanie dumy z bycia mieszkańcem Gdańska, informowanie o tym jak dużo dla Gdańska robimy ważnych, ciekawych, potrzebnych rzeczy!

Dane techniczne:
Namiot będzie miał charakter otwarty (tylko podłoga i dach). Miejsce nie jest jeszcze sprecyzowane przez organizatora. Rozważane są dwa punkty: 1) koło teatru i zbrojowni, 2) przy katowni. Strefa NGO zostanie wyposażona w niezbędny sprzęt - m.in. nagłośnienie, mały podest sceniczny, projektor, stoły, krzesła, itp.

Przewidywane zainteresowanie:
Można się spodziewać, że rotacyjnie przez punkt przejdzie nawet 40 000 ludzi.

Czas działania:
Aktywność organizacji pozarządowych konieczna jest we wszystkie trzy dni, przy czym nie wszystkie organizacje muszą być aktywne przez cały czas trwania imprezy. Rozkład czasowy:
Pt 15.00-22.00
Sob 8.30-22.00
Nd 9.00-18.00

Co można zaproponować?
"Targ Pozarządowy" powinien mieć swój program, ale powinny mieć także spójny i uzupełniający charakter w odniesieniu do ogólnego programu. Wśród imprez planowane są m.in. koncerty, w sobotę - Bieg Gdańszczan, w niedzielę - inicjatywy międzypokoleniowe, skierowane także do seniorów. Organizacje powinny podkreślać swój związek z Gdańskiem, gdańską tożsamość, pokazywać dlaczego ich działania są ważne dla Gdańska. Ważna jest też międzysektorowość. Planowana jest także sfera I i II sektora (w oddzielnych miejscach).

Ustalono, iż namiot zostanie podzielony na następujące strefy:
1. Punkt informacyjny o organizacjach pozarządowych - obsługiwany przez GROP
2. Mała scena
4. Strefa warsztatowa (prawdopodobnie stół, krzesła), blisko sceny, aby możliwe były inicjatywy łączące te dwie strefy.
3. Sklepik - strefa prezentacji i sprzedaży produktów wytworzonych przez podmioty ekonomii społecznej, prawdopodobnie punkt obsługiwany będzie przez komisariusza (produkty oddawane w komis na podstawie umowy komisowej, jedna osoba sprzedaje, potem rozliczenie). Produkty w tej strefie mają być przed akceptacja do sprzedaży "testowane" przez komisję, tak aby wybrać rzeczy ciekawe i wysokiej jakości, pokazujące gdańską ekonomię społeczną z jak najlepszej strony.
4. Senior cafe (prowadzona przez RC - kawa, herbata, ciasto domowe - za 2 zł)
5. Strefa spotkań - dywan, pufy, kameralna atmosfera do rozmów i luźniejszych (nie-stolikowych) warsztatów, spotkań i rozmów.

Twoja organizacja może zaproponować aktywność w jednej lub kilku strefach!

Organizacje zgłoszone o "Targu Pozarządowego" nie będą mieć swoich oddzielnych stoisk. Informacje o nich będą dostępne w Punkcie Informacyjnym. Przedstawiciel organizacji jest do dyspozycji w określonych godzinach. "Dyżurujący" mogą przebywać w strefie spotkań albo bezpośrednio w punkcie informacyjnym, wspierając członków GROP. Dodatkowo organizacje powinny zaproponować jakąś atrakcję wraz ze wskazaniem konkretnej strefy, w której będzie się ona odbywać i czasu trwania. Powinny to być ciekawe inicjatywy. Mile widziane są wszelkie warsztaty, inicjatywy przykuwające uwagę wzrokową, występy artystyczne, moderowane debaty, itp. Możliwe są również ciekawe prezentacje organizacji puszczane na ekranie, w szczególności w postaci spotów, filmików lub innej ciekawej wizualnie formie. Warto zaplanować aktywności dla dzieci.

W razie pytań polecamy kontakt z komitetem organizacyjnym:
1) Jerzy Boczoń, jerzy.boczoń@fundacjarc.org.pl, tel. 602696044 (Funcacja RC)
2) Agnieszka Buczyńska, agnieszka.buczynska@wolontariat.org.pl, tel. 793004057 (Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku)
3) Anna Kobiela-Kanaan, anna.kobiela-kanaan@bztrojmiasto.pl, tel. 516105329 (Gdańska Rada Organizacji Pozarzadowych, Bank Żywności w Trójmieście, Fundacja "Frea-art")


Poniżej karta zgłoszeniowa. Zapraszamy!


Formularz_zgłoszeniowy-TO