Ekologia jest słowem, które zrobiło niezwykłą karierę. Dla niektórych oznacza wszystko co najlepsze, jest wyrazem troski i odpowiedzialności za świat przyrody. Dla innych jest wyrazem pewnej przesady w podejściu do spraw środowiskowych, czasem nawet „oszołomstwa”.

Warto jednak pamiętać, że ekologia to przede wszystkim dyscyplina biologiczna. To czego dzisiaj najbardziej potrzebujemy to stworzenie gospodarki i budowanie społeczeństwa zdolnego funkcjonować bez dalszej destrukcji biosfery. 

Jednak, jak powinien działać system gospodarczy, w tym energetyczny, aby był bezpieczny i gwarantował nam bezpieczną przyszłość? Czym jest „demokratyzacja energii”? Jak można wprowadzić w życie koncepcję wykorzystania rozproszonej energii odnawialnej? Czym jest „model rozproszonej energetyki prosumenckiej”? 

Aby odpowiedzieć na te pytania, Profesor Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyjaśnia, jak funkcjonują ekosystemy naturalne i jaka zasadnicza reguła decyduje o ich długofalowym bezpiecznym funkcjonowaniu.