• Zdobycie aktualnych informacji, popartych przykładami praktycznych rozwiązań w zakresie udzielania wszystkich rodzajów usług opiekuńczych z pomocy społecznej.
• Zmniejszenie ryzyka popełniania błędów i pomyłek z powodu nierozumienia czy niewłaściwego zastosowania obowiązujących przepisów.
• Pogłębienie wiedzy oraz podniesienie kompetencji z zakresu organizacji i realizacji usług w oparciu o praktyczne przykłady oraz wyniki kontroli i nadzoru.
• Wyjaśnienie wątpliwości dotyczących procesu organizowania i realizacji poszczególnych rodzajów usług opiekuńczych:
- Określenie osób, którym usługi opiekuńcze „muszą” być, a którym „mogą” być przyznane, wyjaśnienie na czym polega charakter poszczególnych rodzajów usług opiekuńczych, wskazanie czy można je łączyć z innymi usługami, czy są lub nie są odpłatne i od czego to zależy, uwzględniania nadzoru i kontroli realizowanych usług.
- Podejmowania uchwały rady gminy określającej warunki przyznawania usług, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania, a także określającej szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz sposób rozliczania wykonywania takich usług.
- Udzielania usług, w tym w trybie pilnym, ustalania dochodu, od którego zależy wysokość opłat za usługi, ustalania i zwalniania z odpłatności, zwrotu wydatków, postępowania dodatkowego w kontekście posiadania przez świadczeniobiorcę osób zobowiązanych do alimentacji, a także wydawania decyzji o przyznaniu usług opiekuńczych i ich zmiany lub uchylenia.
• Poznanie przykładów/propozycji procedur postępowania w sprawach o udzielenie poszczególnych rodzajów usług opiekuńczych, decyzji przyznającej dane usługi opiekuńcze, uchwały rady gminy określającej warunki przyznawania usług szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze (…).
• Otrzymanie obszernych materiałów szkoleniowych: prezentacji, skryptu z tezami z orzecznictwa administracyjnego, studiów przypadków, przykładów decyzji, przykładów uchwał rad gminy zgodnych z zakresem merytorycznym szkolenia.
Pomoc społeczna, zdrowie