1. Znaczenie ciał doradczych (Rada Seniorów i Rada Młodzieżowa). Czym są i w jakim celu się je powołuje?
2. Co o tych radach mówią przepisy? Ustawa o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim, ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zapisy i obowiązki vs praktyka. Kto jest odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji tych rad?
3. Odpowiednio przygotowany statut, kluczem efektywnego działania obu rad. W jaki sposób stworzyć żywy, prosty, konkretny i przyjemny dokument?
4. Budżet młodzieżowej rady i rady seniorów. Ile powinien wynosić? Jak pozyskać i rozliczać środki? Zwrot kosztów podróży – delegacje przedstawicieli młodzieży i seniorów.
5. Przygotowanie do powołania:
• Młodzieżowej Rady. Konsultacje, spotkania z dyrektorami szkół/osobami/stowarzyszeniami współpracującymi z młodzieżą, lekcje edukacyjne w szkołach z udziałem włodarza, spotkania z młodzieżą, prezentacja podstaw samorządu, informacja o kampanii wyborczej.
• Rady Seniorów. Konsultacje, spotkania z instytucjami/osobami/stowarzyszeniami współpracującymi z seniorami, lekcje edukacyjne w urzędzie/ośrodku pomocy społecznej/ośrodku kultury z udziałem włodarzy, spotkania z seniorami, prezentacja podstaw samorządu, informacja o kryteriach wyboru i ew. kampanii wyborczej.
6. Przeprowadzenie wyborów do:
• Młodzieżowej Rady. Zgłaszanie kandydatów, zgody na kandydowanie i wykorzystywanie wizerunku, kampania wyborcza, wyłonienie składu. Dlaczego demokratyczne wybory do młodzieżowej rady są tak istotne?
• Rady Seniorów. Omówienie różnic pomiędzy radą młodzieżową a radą seniorów. Zgłaszanie kandydatów, zgody na kandydowanie i wykorzystywanie wizerunku, kampania wyborcza, wyłonienie składu.
7. Dobry start młodzieżowych radnych i radnych seniorów. Spotkanie organizacyjno-integracyjne przed pierwszą sesją, wprowadzenie w rolę radnych, wyłonienie liderów.
8. Pierwsza sesja ciał doradczych. Przygotowanie, ślubowanie, udział włodarza i osób współpracujących z młodzieżą i seniorami. Wybór prezydium, identyfikacja wizualna radnych.
9. Prawno-organizacyjne podstawy działania obu rady w kontekście podejmowania działań na rzecz zwiększenia aktywności na obszarze gminy/miasta/powiatu. Dobre praktyki, zakres działań i możliwości obu rady młodzieżowej i senioralnej.
10. Prowadzenie rad młodzieżowych i seniorów:
• Opiekun młodzieżowej rady. Wskazanie kandydatów, wybór opiekuna przez młodzież i Radę Gminy. Aspekty pracy, zadania opiekuna (motywacja, dialog obywatelski, kierunek działania, organizacja pracy młodzieżowej rady, dobre praktyki). Czy da się być dobrym, konkretnym i wymagającym opiekunem? Czy Młodzieżowa Rada może mieć więcej niż jednego opiekuna?
• Czy rada seniorów może mieć opiekuna? Omówienie różnic pomiędzy radą młodzieżową a radą seniorów. Prezentacja możliwości osoby odpowiedzialnej za radę seniorów.
11. Współpraca młodzieżowej rady i rady senioralnej z radą gminy/miasta/powiatu, urzędem, mieszkańcami i innymi radami. Recepta na udaną współpracę z korzyścią dla samorządu.
12. Feedback postawą współpracy i działalności. „Wywiadówka” dla rodziców młodzieżowych radnych, dialog i wymiana doświadczeń z samorządowcami i organizacjami działającymi na rzecz młodzieży i seniorów. Czy efektywnie działające rady ma wpływ na postrzeganie włodarza?
13. Odpowiedzi na pytania oraz dyskusja, wymiana doświadczeń między uczestnikami szkolenia.
14. Podsumowanie szkolenia.