Innowacje w Polityce 2019

Europejskie Nagrody dla Innowacji w Polityce 2019 – 9 finalistów z Polski weźmie udział w uroczystej gali Innowacji w Polityce w Berlinie

9 projektów z Polski i odpowiadający za nie politycy znaleźli się w finale corocznego ogólnoeuropejskiego konkursu nagradzającego kreatywne i odważne inicjatywy polityczne. Instytut Innowacji w Polityce w tym roku przyzna nagrody już po raz trzeci. Spośród 402 zgłoszonych projektów z całej Europy jury składające się z tysiąca Europejczyków wybrało 80 finalistów.
Warszawa, 27 września 2019 r. – Nagrody za Innowację w Polityce to ogólnoeuropejskie wyróżnienie przyznawane przez Instytut Innowacji w Polityce od 2017 r. Otrzymują je najlepsze projekty polityczne, mogące służyć jako inspiracja dla innych, bez względu ich na przynależność polityczną, czy obszar którego dotyczą. W obecnej edycji wyłoniono 80 finalistów – po 10 inicjatyw w 8 kategoriach, w tym 9 projektów z Polski. 4 grudnia 2019 r. podczas uroczystej gali w centrum Berlina zostanie przyznanych 8 nagród, po jednej w każdej kategorii, dla najlepszych projektów spośród 80, które trafiły do finału.
„Polska od trzech lat bierze udział w konkursie. W tym roku mamy rekordową liczbę projektów w finale. Cieszę się, że coraz więcej reprezentantów polskich regionów, miast i wsi dostrzega wartość naszej inicjatywy i dzięki niej staje się przykładem dla innych”, powiedziała Julia Kozak, reprezentująca Instytut Innowacji w Polityce na Polskę.
“Nagradzamy i wspieramy polityków w Europie, którzy mają odwagę przełamywać bariery, są kreatywni i osiągają wyniki – niezależnie od przynależności partyjnej czy zajmowanego stanowiska” – powiedział Edward Strasser, założyciel i dyrektor generalny The Innovation in Politics Institute. “Chcemy wzmacniać demokrację i polityków, którzy o nią dbają i są dla innych inspiracją. To podejście zyskuje coraz większą aprobatę – Nagrody dla Innowacji w Polityce z roku na rok poszerzają swój zasięg i zyskują na znaczeniu”.
Projekty z Polski, które znalazły się w finale (w porządku alfabetycznym):

CAFFE AKTYWNI
Odpowiedzialny polityk: Piotr Borawski, Wicerezydent Miasta Gdańsk
Nominowany w kategorii: Prawa człowieka

DOBRE WSPARCIE – SYSTEM LOKALNYCH USŁUG SPOŁECZNYCH
Odpowiedzialny polityk: Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Nominowany w kategorii: Jakość życia

GRAJ I KODUJ Z MINECRAFTEM
Odpowiedzialny polityk: Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszów
Nominowany w kategorii: Społeczeństwo

KREATYWNE PRZEMIANY
Odpowiedzialny polityk: Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin
Nominowany w kategorii: Dobrobyt

MAŁOPOLSKI TELE-ANIOŁ
Odpowiedzialny polityk: Marta Malec-Lech, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
Nominowany w kategorii: Jakość życia

NA TROPIE UPRZEDZEŃ W CZĘSTOCHOWIE
Odpowiedzialny polityk: Krzysztof Matyjaszczyk, Prezydent Miasta Częstochowie
Nominowany w kategorii: Prawa człowieka

OSTRÓW WIELKOPOLSKI – MIESZKANIA KOMUNALNE W CENTRUM MIASTA JAKO ODPOWIEDŹ NA POTRZEBY SENIORÓW
Odpowiedzialny polityk: Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrów Wielkopolski
Nominowany w kategorii: Jakość życia

OSWAJANIE DOROSŁOŚCI
Odpowiedzialny polityk: Michał Guć, Wiceprezydent Miasta Gdynia
Nominowany w kategorii: Jakość życia

„WROCŁAW NA JĘZYKACH ŚWIATA” – LEKCJE POLSKIEGO ZA DARMO
Odpowiedzialna polityk: Jacek Sutryk, Prezydent Miasta Wrocław
Nominowana w kategorii: Społeczność lokalna

80 finalistów w ośmiu kategoriach
W sumie zgłoszono 402 projekty z całej Europy w 8 kategoriach: Społeczeństwo, Demokracja, Prawa człowieka, Społeczność lokalna, Ekologia, Dobrobyt, Miejsce pracy i Jakość życia. Większość nadesłanych w tym roku zgłoszeń należało do kategorii Społeczność lokalna. Wydaje się, że Europa szczególnie poszukuje innowacji i transgranicznego zaangażowania w tym obszarze.